Champions

Life Members

*Mr John Duckworth Mr William (Bill) MacGregor
Mr Ray Harrison Mr Don Singline
Dr Ray Phillips Mr Rob Edyvean
Mr Arthur Gore Mr Barry Campbell
*Mrs June Hodgetts *Mr Kevin Jenner
Mr Les Power Mr Harold Arnett
Mr Neil Osborn Mr David Clarke
*Mr Noel Hunter Mr Craig Denton
*Mr Doug Liddle Mr Gary Light
*Mr Frank Swann *Mr Brian Farley
Mr Peter Ward Mr Alf Capri
Mr Geoff Jacobs Mrs Maureen Capri
Mr Ken Mitchell Mrs Pam Arnett
Mr Max Laybutt Mr Mick Stott
Mr David Murray

*denotes deceased

(Click image to read about the AKA Hall of Fame Inductees)

Click here for a complete list of CIK Stars of Karting Championship Round Winners

2018

SP Tools Australian Kart Championship
Rounds held at Monarto (SA), Albury Wodonga (VIC), Newcastle (NSW), Emerald (QLD) and Melbourne (VIC)

KZ2: Aaron Cameron (VIC)
KA1: Lachie Dalton (TAS)
KA2: Kai Allen (SA)
X30: Cody Gillis (NSW)
TaG 125: Brendan Nelson (QLD)
KA3 Senior: Matthew McLean (VIC)
KA4 Junior: Rhys Smith (NSW)
Cadet 12: Harry Arnett (VIC)
Cadet 9: Lewis Francis (VIC)

2017

Australian Kart Championship
Rounds held at Newcastle (NSW), Geelong (Vic), Monarto (SA), Emerald (Qld) and Melbourne (Vic)

KZ2: Joshua Fife (ACT)
KA1: Scott Sorensen (QLD)
KA2: Broc Feeney (QLD)
X30: Josh Carr (NSW)
TaG 125: Brendan Nelson (QLD)
KA3 Senior: James Sera (Vic)
KA4 Junior: Jay Hanson (Vic)
Cadet 12: James Wharton (Vic)
Cadet 9: Ryan Tomsett (NSW)

2016

Australian Kart Championship
Rounds held at Dubbo (NSW), Puckapunyal (Vic), Monarto (SA), Ipswich (Qld) and Melbourne (Vic)

KZ2: David Sera (Vic)
KA1: Scott Sorensen (QLD)
KA2: Jack Doohan (QLD)
X30: Adam Mercer (QLD)
TaG 125: Brendan Nelson (QLD)
KA3 Senior: Matthew McLean (Vic)
KA4 Junior: Cooper Webster (Vic)
Cadet 12: Kai Allen (SA)
Cadet 9: Ryan Tomsett (NSW)

2015

Australian Kart Championship
Rounds held at Melbourne (Vic), Monarto (SA), Ipswich (Qld), Newcastle (NSW) and Geelong (Vic)

KZ2: Jason Pringle (Vic)
KF2: Liam McLellan (Vic)
KF3: Reece Sidebottom (Vic)
X30: Daniel Rochford (Vic)
KA TaG: Brad Jenner (Vic)
KA1: James Sera (Vic)
KA Junior: Jack Doohan (QLD)
KA12: Jay Hanson (Vic)

2014

52nd Australian National Sprint Kart Championships
Newcastle Kart Racing Club – Mt Sugarloaf Raceway, NSW (April 18-20, 2014)

Junior National Light: Dylan Hollis (Vic)
Junior National Heavy: John Iafolla (NSW)
Junior Clubman: Drew Ridge (NSW)
Senior National: Matthew Waters (NSW)
Clubman Light: Dimitri Agathos (NSW)
Clubman Heavy: David Sera (Vic)
Leopard Light: David Sera (Vic)
Leopard Heavy: Brendan Nelson (QLD)

2014 CIK Stars of Karting Championship
Rounds held at Ipswich (Qld), Bolivar (SA), Puckapunyal (Vic), Newcastle (NSW) and Melbourne (Vic)

KF2: Troy Loeskow (QLD)
KZ2: Joey Hanssen (Netherlands)
KF3: Jayden Ojeda (NSW)

2014 Australian Formula Rotax National Championships
Ipswich Kart Club – Ipswich, QLD (September 5/6, 2013)

Formula Rotax Light: Bradley Jenner (Vic)
Formula Rotax Heavy: Mason Barbera (QLD)
Junior Rotax: Zane Morse (NSW)

2013

51st Australian National Sprint Kart Championships
Go-Kart Club of SA – Monarto Karting Complex, SA (March 29-31, 2013)

Junior National Light: Bryce Fullwood (NT)
Junior National Heavy: Jordan Boys (Vic)
Junior Clubman: Joshua Denton (SA)
Senior National: Jason Newman (NSW)
Clubman Light: Jake Coleman (NSW)
Clubman Heavy: David Sera (Vic)
Clubman Super Heavy: Paul Pittam (SA)
Leopard Light: David Sera (VIC)
Leopard Heavy: Kris Walton (QLD)

2013 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Ipswich (Qld), Bolivar (SA), Geelong (Vic), Eastern Creek (NSW) and Melbourne (Vic)

Pro Light (KF): Matthew Waters (NSW)
Pro Gearbox (KZ2): Joey Hanssen (Netherlands)
Pro Junior (KFJ): Liam McLellan (Vic)

2013 Australian Formula Rotax National Championships
Eastern Lions Kart Club – Hume International Raceway, Vic (August 31/September 1, 2013)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Michael Saller (NSW)
Junior Rotax: James Abela (NSW)

2012

50th Australian National Sprint Kart Championships
Darwin Karting Association – Hidden Valley Kart Track, NT (7/8 July 2012)

Junior National Light: Luke Marquis (SA)
Junior National Heavy: James Allen (WA)
Junior Clubman: Thomas Randle (Vic)
Senior National: James French (WA)
Clubman Light: Anthony Martin (WA)
Clubman Heavy: Matthew Wall (Vic)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (QLD)
Leopard Light: Pierce Lehane (NSW)
Leopard Heavy: Brendan Nelson (QLD)

2012 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Bolivar (SA), Newcastle (NSW), Ipswich (Qld), Eastern Creek (NSW) and Melbourne (Vic)

Pro Light (KF1): Adam Hughes (Vic)
Pro Gearbox (KZ2): Chris Hays (Qld)
Pro Junior (KF3): Cameron Hill (ACT)

2012 Australian Formula Rotax National Championships
Dubbo Kart Club – Lincoln County Raceway, NSW (1/2 September 2012)

Formula Rotax Light: Pierce Lehane (NSW)
Formula Rotax Heavy: Matthew Wall (Vic)
Junior Rotax: Thomas Randle (NSW)

2011

49th Australian National Sprint Kart Championships
Tiger Kart Club – Cockburn International Raceway, WA (22-14 April 2011)

Junior National Light: James Golding (Vic)
Junior National Heavy: Anton de Pasquale (Vic)
Junior Clubman: Jesse Elliott (WA)
Senior National Light: Nicholas Ellen (Vic)
Senior National Heavy: Matthew Waters (NSW)
Clubman Light: Cian Fothergill (Qld)
Clubman Heavy: Kip Foster (WA)
Clubman Super Heavy: Stuart Verco (WA)
Leopard Light: Cian Fothergill (Qld)
Leopard Heavy: Lee Mitchener (Vic)

2011 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Ipswich (Qld), Bolivar (SA), Melbourne (Vic), Newcastle (NSW) and Newcastle (NSW)

Pro Light (KF1): Jake Spencer (Vic)
Pro Gearbox (KZ2): Tyler Greenbury (Qld)
Pro Junior (KF3): Pierce Lehane (NSW)

2011 Australian Formula Rotax National Championships
Geelong Karting Club – Beckley Park Raceway, Vic (3/4 September 2011)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Troy Woolston (Vic)
Formula JMA: Joseph Mawson (NSW)

2010

48th Australian National Sprint Kart Championships
Eastern Lions Kart Club – Hume International Raceway, Vic (2-4 April 2010)

Junior National Light: Joseph Mawson (NSW)
Junior National Heavy: Jordan Nicolaou (Vic)
Junior Clubman: Joseph Mawson (NSW)
Senior National Light: Dale Beaton (Vic)
Senior National Heavy: Aaron Johnstone (Vic)
Clubman Light: James Sera (Vic)
Clubman Heavy: Shayne Piper (NSW)
Clubman Super Heavy: Josh Brooker (Vic)
Leopard Light: Dean Foster (Vic)
Leopard Heavy: Lee Mitchener (Vic)

2010 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Newcastle (NSW), Ipswich (Qld), Eastern Creek (NSW) and Melbourne (Vic)

Pro Light (KF1): Cian Fothergill (Qld)
Pro Gearbox (KZ2): Matthew Wall (Vic)
Pro Junior (KF3): Pierce Lehane (NSW)

2010 Australian Formula Rotax National Championships
Ipswich Kart Club – Ipswich Kart Raceway, Qld (4/5 September 2010)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Simon Meyer (NSW)
Formula JMA: Jonathan Venter (NSW)

2010 Australian Formula 100 National Championships
Geelong Kart Club – Beckley Park Raceway, Vic (23/24 October 2010)

Formula 100 Light: Adam Hughes (Vic)
Formula 100 Heavy: Remo Luciani (Vic)

2009

47th Australian National Sprint Kart Championships
Townsville Kart Club – Sun City Raceway, Qld (10-12 April 2009)

Junior National Light: Warren White Jnr (ACT)
Junior National Heavy: Darcey Kondopirakis (NSW)
Junior Clubman: Christopher Hays (Qld)
Senior National Light: Blake Sciberras (NSW)
Senior National Heavy: Marshall Watson (Qld)
Clubman Light: David Sera (Vic)
Clubman Heavy: Matthew Wall (Vic)
Clubman Super Heavy: Ryan Fulcher (Qld)
Leopard Light: Tyler Greenbury (Qld)
Leopard Heavy: Kel Treseder (Qld)

2009 Australian Formula Rotax National Championships
North Shore Kart Club – Eastern Creek, NSW (26/27 September 2009)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Matthew Wall (Vic)

2009 Australian Formula 100 National Championships
Go Kart Club of Victoria – TIMC Complex, Vic (30 October/1 November 2009)

Formula 100 Light: David Sera (Vic)
Formula 100 Heavy: Matthew Wall (Vic)

2008

46th Australian National Sprint Kart Championships
Launceston Kart Club – Archerville Kartway, TAS (21-23 March 2008)

Junior National Light: Tyler Greenbury (Qld)
Junior National Heavy: Garry Jacobson (VIC)
Junior Clubman: James Kovacic (NSW)
Senior National Light: Matthew Waters (NSW)
Senior National Heavy: Matthew Waters (NSW)
Clubman Light: Bart Price (Vic)
Clubman Heavy: Shayne Piper (NSW)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (Qld)
Leopard Light: James Sera (Vic)
Leopard Heavy: Justin Schneider (Vic)

2008 Australian Formula Rotax National Championships
Go-kart Club of Victoria – VACC Park, Vic(6/7 September 2008)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Kel Treseder (Qld)

2008 Australian Formula 100 National Championships
Geelong Kart Club – Beckley Park Raceway, Vic (15/16 November 2008)

Formula 100: Adam Hughes (VIC)

2007

45th Australian National Sprint Kart Championships
North Shore Kart Club – Eastern Creek International Karting Raceway (6-8 April 2007)

Junior National Light: Ben Jurczak (Qld)
Junior National Heavy: Blake Sciberris (NSW)
Junior Clubman : Mostert (Qld)
Senior National Light: Anthony Petrilli (NSW)
Senior National Heavy: Daniel Stein (NSW)
Clubman Light: James Sera (Vic)
Clubman Heavy: Troy Hunt (NSW)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (Qld)
Leopard Light: David Sera (Vic)
Leopard Heavy: Matt Greenbury (Qld)

2007 Australian Formula Rotax National Championships
Ipswich Kart Club – Ipswich Kart Raceway, Qld (1-2 September 2007)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Kel Treseder (Qld)

2007 Australian Formula 100 National Championships
Geelong Kart Club – Beckley Park Raceway, Vic (3-4 August 2007)

Formula 100: Jason Burns (NSW)

2006

44th Australian National Sprint Kart Championships
Southern Go Kart Club – Bolivar Raceway, SA (14-16 April 2006)

Junior National Light: Chaz Mostert (Qld)
Junior National Heavy: Leigh Nicolaou (Vic)
Junior Clubman: Grant Smith (Vic)
Senior National Light: Adam Klunyk (Vic)
Senior National Heavy: Lloyd Bilick (WA)
Clubman Light: Mason Merritt (SA)
Clubman Heavy: Jason Hryniuk (NSW)
Clubman Super Heavy: Simpson (Qld)
Leopard Light: Matthew Wall (Vic)
Leopard Heavy: Rick Pringle (Vic)
Formula 100: Matthew Wall (Vic)

2006 Australian Formula Rotax & ReSa National Championships
Newcastle Kart Racing Club – Mt Sugarloaf Raceway, NSW (2-3 September 2006)

Formula Rotax Light: Hayden McBride (NSW)
Formula Rotax Heavy: William Yarwood (Qld)
ReSa Light: Jason Burns (NSW)
ReSa Heavy: Glenn Saunders (NSW)
Junior ReSa: Domenic Marciano (NSW)

2005

43rd Australian National Sprint Kart Championships
Tiger Kart Club – Wanneroo Raceway, WA (25-27 March 2005)

Junior National Light: Chaz Mostert (Qld)
Junior National Heavy: Adam Levi (WA)
Junior Clubman: Grant Smith (Vic)
Senior National Light: Simon Gwilliam (WA)
Senior National Heavy: Timothy Sweeney (Qld)
Clubman Light: Deepal Kandola (WA)
Clubman Heavy: Brad Fitch (WA)
Clubman Super Heavy: Dean Oven (NSW)
Formula Australia Light: Deepal Kandola (WA)
Formula Australia Heavy: Brad Fitch (WA)
Formula 100: Kristian Lindbom (NSW)

2005 Australian CIK Championship Series
Rounds held at Geelong (Vic), Eastern Creek (NSW), Ipswich (Qld), Bolivar (SA)

Intercontinental A: Daniel Ricciardo (WA)
Junior Intercontinental A:
Joshua Scott (NSW)
Intercontinental C: Bart Price (Vic)

2005 Australian Formula Rotax National Championships
Geelong Kart Club – Corio Karting Complex, Vic (3-4 September 2005)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: William Yarwood (Qld)

2005 Australian ReSa National Championships
Port Macquarie Kart Racing Club – Pacific Park, NSW (10-11 December 2005)

ReSa Light: Jessica Golding (Qld)
ReSa Heavy: Glenn Saunders (NSW)
Junior ReSa: Damien Radosevic (NSW)

2005 Australian National Dirt Kart Championships
Forbes Kart Club – Daroobalgie Raceway, NSW (1-2 October 2005)

Junior National Light: Darryn Piper (NSW)
Junior National Heavy: Jon McCorkindale (NSW)
Senior National Light: Chris Preen (NSW)
Clubman Light: Simon Turner (NSW)
Clubman Heavy: Greg Turner (NSW)
Clubman Super Heavy: Mick McAuliffe (NSW)

2004

42nd Australian National Sprint Kart Championships
Hume International Raceway, Seymour, VIC

Junior National Light: Leigh Nicolaou (Vic)
Junior National Heavy: David Sera (Vic)
Junior Clubman: Kristian Lindbom (NSW)
Senior National Light: Chris Jeffrey
Senior National Heavy: Tim Blanchard (Vic)
Clubman Light: Paul Laskazeski (NSW)
Clubman Heavy: Kel Treseder (Qld)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (Qld)
Formula Australia Light: Cameron Thorpe (Vic)
Formula Australia Heavy: Brad Fitch (WA)
Formula 100: Matthew Wall (Vic)

2003

41st Australian National Sprint Kart Championships
Ipswich Kart Raceway, Ipswich, QLD

Junior National Light: David Sera (Vic)
Junior National Heavy: Tim Blanchard (Vic)
Junior Clubman: Ashley Walsh (Qld)
Junior Piston Port: Ashley Walsh (Qld)
Senior National Light: Phillip King (NSW)
Senior National Heavy: Jason Pringle (Vic)
Clubman Light: Jason Hryniuk (NSW)
Clubman Heavy: Troy Hunt (NSW)
Clubman Super Heavy: Brett Hobson (NSW)
Formula Australia Light: Matthew Wall (Vic)
Formula Australia Heavy: Brad Fitch (WA)
Formula 100: Barclay Holden (Qld)

2002

40th Australian National Sprint Kart Championships
Archerville Raceway, Launceston, TAS

Junior National Light: David Sera (VIC)
Junior National Heavy: Marcus Burford (Tas)
Junior Clubman: Shane Price (Vic)
Junior Piston Port: Andrew Thompson (NSW)
Senior National Light: Garry Joel (Tas)
Senior National Heavy: Duane West (Vic)
Clubman Light: Jason Hrynuik (NSW)
Clubman Heavy: William Yarwood (Qld)
Clubman Super Heavy: Steve Engel (NSW)
Formula Australia Light: Troy Woolsten (Vic)
Formula 100: Michael Patrizi (WA)

2001

39th Australian National Sprint Kart Championships
Mt Sugarloaf Raceway, Newcastle, NSW

Junior National Light: Anthony Contarino (Vic)
Junior National Heavy: James Love (Vic)
Junior Clubman: Shane Price (Vic)
Senior National Light: Kane Wiltshire (NSW)
Senior National Heavy : Adam Clark (NSW)
Clubman Light: Mark Winterbottom (NSW)
Clubman Heavy: William Yarwood (Qld)
Clubman Super Heavy: Carsten Tiedemann (NSW)
Formula Australia Light: Barclay Holden (Qld)
Formula Australia Heavy: William Yarwood (Qld)
Formula 100: Brendan May (NSW)

2000

38th Australian National Sprint Kart Championships
Mt Gambier Karting Club – Glenburnie Raceway, SA

Junior National Light: Ian Dyk (NSW)
Junior National Heavy: Blake Mills (WA)
Junior Clubman: Taz Douglas (Vic)
Junior Formula Yamaha: Brett Robinson (NSW)
Junior Piston Port: Ryal Harris (QLD)
Senior National Light: Craig Bertwistle (NSW)
Senior National Heavy: Brett Arnett (Vic)
Clubman Light: Steve Owen (Vic)
Formula Yamaha Light: Mark Winterbottom (Qld)
Clubman Heavy: Ben Savage (Vic)
Formula Yamaha Heavy: Kip Foster (WA)
Clubman Super Heavy: Anthony Higgs (SA)
Formula Yamaha Super Heavy: Anthony Higgs (SA)
Formula 100 Light: Neil McFadyen (NSW)
Formula 100 Heavy: Jason Stania (Vic)
Piston Port: Clinton Dive (NSW)

1999

37th Australian National Sprint Kart Championships
Eastern Goldfields Kart Club – Kalgoorlie, WA (April 1 – 4 1999)

Junior National Light: Daniel Elliot (WA)
Junior National Heavy: Matthew Cherry (WA)
Junior Clubman: Daniel Elliot (WA)
Junior Formula Yamaha: Daniel Elliot (WA)
Junior Piston Port: Daniel Elliot (WA)
Senior National Light: Trent Rogers (NSW)
Senior National Heavy: Darren Clee (SA)
Clubman Light: Bart Price (Vic)
Formula Yamaha Light: Mark Winterbottom (NSW)
Clubman Heavy: Kip Foster (WA)
Formula Yamaha Heavy: Kip Foster (WA)
Clubman Super Heavy: Anthony Higgs (SA)
Formula Yamaha Super Heavy: Jeff Cooper (NSW)
Formula 100 Light: Troy Hunt (NSW)
Formula 100 Heavy: Robert Mould (WA)
200c Super: Simon Wedd (WA)
Twin Clubman: Alan Waddingham (WA)

1999 Australian National Dirt Kart Championships
Forbes Kart Club – Daroobalgie Raceway, NSW (2-3 October 1999)

Junior National Light: Tom Williamson (NSW)
Junior National Heavy: Glenn Saville (NSW)
Senior National Light: Scott Connole (NSW)
Senior National Heavy: Ron Coleman (NSW)
Clubman Light: Richard Jaques (NSW)
Clubman Heavy: Jeff Redjeppi (SA)
Clubman Super Heavy: Peter Quinell (NSW)
Formula 100cc Light: Geoff Piekar (NSW)

1998

36th Australian National Sprint Kart Championships
Corio Karting Complex, Geelong, Victoria (April 10 – 12, 1998)

200cc Super: Simon Wedd (WA)
200cc Clubman: Paul Cooper (NSW)
Formula 100 Heavy: Malcolm Kilsby (SA)
Formula 100 Light: David Clark (WA)
Piston Port: Peter Temopoulos (Vic)
Clubman Super Heavy: Jason Stania (Vic)
Clubman Heavy: Matt Negus (WA)
Clubman Light: Troy Hunt (NSW)
Senior National Heavy: Jason Varley (NSW)
Senior National Light: Jason Varley (NSW)
Junior Piston Port: Jamie Carter (SA)
Junior Clubman: Neil McFadyen (NSW)
Junior National Heavy: Luke Harper (Vic)
Junior National Light: James Gurr (NSW)

1997

35th Australian National Sprint Kart Championships
Gladstone, Queensland (March 27 – 30, 1997)

200cc Super: Nick Agland (NSW)
200c Clubman: Matthew Roberts (SA)
100cc International: Nick Agland (NSW)
100cc Junior International: Bart Price (Vic)
100cc Reed Light: David Clark (WA)
100cc Reed Heavy: Malcolm Kilsby (SA)
Class Australia: Darren Suhle (Qld)
Clubman Light: Mark Winterbottom (NSW)
Clubman Heavy: Brad Sloan (Qld)
Clubman Super Heavy: Wayne Hodgson (NSW)
Junior National Light: Neil McFadyen (NSW)
Junior National Heavy: Adam Moore (Qld)
Senior National Light: Matthew Wall (Vic)
Senior National Heavy: Chris Slee (Qld)

1996

34th Australian National Sprint Kart Championships
Briant Park, Smithton, Tasmania (April 5 – 7, 1996)

200cc Super: Craig Jones (Tas)
200cc Clubman: Matthew Roberts (SA)
International: Jeromy Lohmann (Vic)
Reed Light: Steve Maher (Vic)
Reed Heavy: John McCleverty (Qld)
Class Australia: Jason Stockman (Qld)
Clubman Light: Darren Hossack (Vic)
Clubman Heavy: Nathan Fellows (Tas)
Clubman Super Heavy: Christopher Skinner (Vic)
Senior National Light: Jason Domaschenz (Vic)
Senior National Heavy: Tim Bowkett (Qld)
Junior International: Jesse Hancock (NSW)
Junior National Light: Mark Winterbottom (NSW)
Junior National Heavy: Ben George (Tas)

1995

33rd Australian National Sprint Kart Championships
Lincoln County Raceway, Dubbo, New South Wales (April 14 – 16, 1995)

200cc Super: Robert Grieve (Vic)
200cc Clubman: Matthew Roberts (SA)
International: Remo Luciani (Vic)
Reed Light: Jason Webster (Vic)
Reed Heavy: John McCleverty (Qld)
Class Australia: Peter Temopolous (Vic)
Clubman Light: Bradley Brown (Qld)
Clubman Heavy: Marcos Ambrose (Tas)
Clubman Super Heavy: Chris Skinner (Vic)
Senior National Light: Jason Domaschenz (Vic)
Senior National Heavy: Chris Slee (Qld)
Junior International: Adam Macrow (Vic)
Junior National Light: Mark Winterbottom (NSW)
Junior National Heavy: Mark Domaschenz (Vic)

1994

32nd Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Adelaide, South Australia (April 1 – 3, 1994)

200cc Super: Geoff Parker (Vic)
200cc Clubman: Peter Pauling (NSW)
International: Ben Horstman (NSW)
Reed Light: Darren Hossack (Vic)
Reed Heavy: John McLeverty (Qld)
Class Australia: Greg Ritter (Vic)
Clubman Light: Ben Savage (Vic)
Clubman Heavy: Paul Cooper (NSW)
Clubman Super Heavy: Phillip Morrison (SA)
Senior National Light: David Anderson (SA)
Senior National Heavy: Jarrod Hoffman (WA)
Junior International: Stephen Maher (Vic)
Junior National Light: Stewart Campbell (SA)
Junior National Heavy: Jamie Hurd (SA)

1993

31st Australian National Sprint Kart Championships
Wanneroo International Kartway, Western Australia (April 9 – 11, 1993)

200cc Super: John Pizarro (NSW)
200cc Clubman: Pater Pauling (NSW)
International: Remo Luciani (Vic)
Reed Light: Jeromy Lohman (Vic)
Reed Heavy: John McCleverty (Qld)
Class Australia: Luke Van Doorn (Qld)
Clubman Light: Jason Domaschenz (Vic)
Clubman Heavy: Phillip Morrison (SA)
Senior National Light: Andrew Carrig (Vic)
Senior National Heavy: Jarrod Hoffman (WA)
Junior International: Christopher Dell (NSW)
Junior National Light: Owen Ow (WA)
Junior National Heavy: Leon Tander (WA)

1992

30th Australian National Sprint Kart Championships
Corio Karting Complex, Geelong, Victoria (April 18 – 20, 1992)

200cc Super: Robert Grieve (Vic)
200cc Clubman: David Buschkuehl (Vic)
International: Remo Luciani (Vic)
Reed Light: Greg Smith (Vic)
Reed Heavy: Lonnie Rawlings (Qld)
Class Australia: Remo Luciani (Vic)
Clubman Light: Adam Clarke (NSW)
Clubman Heavy: Craig Denton (SA)
Senior National Light: Kenton Ferguson (Vic)
Senior National Heavy: Jason Stania (Vic)
Junior International: Ben Riley (NSW)
Junior National Light: Adam Macrow (Vic)
Junior National Heavy: Craig Domaschenz (Vic)

1991

29th Australian National Sprint Kart Championships
Willowbank Park, Ipswich, Queensland (March 29 – 31, 1991)

200cc Super: Kevin Weeks (SA)
International: Greg Selwood (Vic)
Reed Light: Greg Ritter (Vic)
Reed Heavy: Matthew Kay (SA)
Class Australia: Paul Morgan (Vic)
Clubman Light: Derek Auty (SA)
Clubman Heavy: Greg Hollier (Qld)
Senior National Light: David Harrington (Vic)
Senior National Heavy: Paul Bond (Qld)
Junior International: Craig Zerner (Qld)
Junior National Light: Scott Serer (Qld)
Junior National Heavy: Chris Nolan (Tas)

1990

28th Australian National Sprint Kart Championships
Archerville Raceway, Launceston, Tasmania (April 13 – 15, 1990)

200cc Super: Jeff Krebbekx (SA)
International: Graham Powles (Vic)
Reed: Greg Selwood (Vic)
Class Australia: Matthew Kay (SA)
Clubman Light: Ben Savage (Vic)
Clubman Heavy: Lonnie Rawlings (Qld)
Senior National Light: Jason Domaschenz (Vic)
Senior National Heavy: Robert Little (Tas)
Junior International: Darren McDonald (Vic)
Junior National Light: Chris Nolan (Tas)
Junior National Heavy: Paul Kendall (Vic)

1989

27th Australian National Sprint Kart Championships
Orange Raceway, Orange, New South Wales (March 24 – 26, 1989)

200cc Super: Craig Jones TAS
International Light: Greg Smith (Vic)
International Heavy: Ian Allen (NSW)
Reed: Jon Targett (NSW)
Class Australia: Scott Taylor (Vic)
Clubman Light: Andrew Walmsley (NSW)
Clubman Heavy: Stephen Boulden (NSW)
Senior National Light: Phillip Jones (Vic)
Senior National Heavy: Robert George (NSW)
Junior International: David Perri (NSW)
Junior National Light: Jason Holding (SA)
Junior National Heavy: Jason White (Tas)
Rookies: Robert Henderson (NSW)

1988

26th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Adelaide, South Australia (March 25 – 27, 1988)

200cc Super: Jeff Krebbekx (SA)
International Light: Russell Ingall (SA)
International Heavy: Mike Sully (WA)
Reed: Jim Courtney (NSW)
Class Australia: Gerry Brookes (Qld)
Clubman Light: Darrell Smith (NSW)
Clubman Heavy: Colin Moat (SA)
Senior National: Lonnie Rawlings (Qld)
Junior International: Paul McKinnon (NSW)
Junior National Light: Jason White (Tas)
Junior National Heavy: Jason White (Tas)
Rookies: Reif Corbett (SA)

1987

25th Australian National Sprint Kart Championships
Cockburn International Raceway, Henderson, Western Australia

200cc Super: John Karavas (SA)
International Light: John Pizarro (NSW)
International Heavy: Allan Brown (SA)
Reed: John Pizarro (NSW)
Class Australia: Clint Wood (WA)
Clubman Light: Darryl Tolmer (SA)
Clubman Heavy: Jon Coles (WA)
Senior National: Stuart Jones (Vic)
Junior International: Timothy Pauling (NSW)
Junior National: Greg Ritter (Vic)
Victa – Rookies: Shane MacDonald (Vic)

1986

24th Australian National Sprint Kart Championships
Corio Karting Complex, Geelong, Victoria (April 29/30, 1986)

200cc Super: Graham Hutchinson (Qld)
International Light: Jon Baxter (Qld)
International Heavy: Allan Brown (SA)
Reed: Russell Ingall (SA)
Class Australia: Anthony Bartolo (Vic)
Senior National: Adrian Keller (Vic)
Ladies International: Kristine Pizarro (NSW)
Junior International: Peter Robotham (Vic)
Junior National: Damion Schumacher (Vic)

1985

23rd Australian National Sprint Kart Championships
Greer Park Raceway, Toowoomba, Queensland (April 6/7, 1985)

200cc Super: Neil Pearson (Vic)
International Light: Russell Ingall (SA)
International Heavy: Russell Sims (Qld)
Reed: John Pizarro (NSW)
Class Australia: Russell Becker (NSW)
Junior International: Peter Robotham (Vic)
Junior National: Troy Gillespie (NSW)

1984

22nd Australian National Sprint Kart Championships
Burnie Speedway, Burnie, Tasmania (April 20 – 22, 1984)

200cc Super: Ross Priday (NSW)
International Light: Drew Price (Vic)
International Heavy: Russell Sims (Qld)
Stock Senior: Allan Brown (SA)
Class Australia: Russell Ingall (SA)
Senior National: Barry Campbell (Tas)
Junior International: Paula Esltrek (Vic)
Junior National: Paul Giddings (Vic)

1983

21st Australian National Sprint Kart Championships
Oran Park International Raceway, Narellan, New South Wales (April 2/3, 1983)

200cc Super: Geoff Jacobs TAS
International Light: John Pizarro (NSW)
International Heavy: Russell Sims (Qld)
Stock Senior: John Pizarro (NSW)
Class Australia: Russell Becker (NSW)
Senior National: Brian Pauling (NSW)
International Ladies: Kristine Pizarro (NSW)
Junior International: Robert Lange (Vic)
Sub-Juniors: Scott Taylor (Vic)

1982

20th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Adelaide, South Australia (April 10/11, 1982)

200cc Super: Allan Brown (SA)
100cc Box Stock McCulloch: Crawford Brown (SA)
International Light: Howard Heath (Qld)
International Heavy: Michael Sully (WA)
Stock: Peter Rodwell (SA)
Class Australia: Adrian Morgan (SA)
International Ladies: Patricia Bennett (Qld)
Junior International: Darren Price (Vic)
Sub-Juniors: Terri Sawyer (Vic)

1981

19th Australian National Sprint Kart Championships
Cockburn International Raceway, Cockburn, Western Australia (April 17 – 19, 1981)

200cc Super: Steve White (WA)
100cc Box Stock McCulloch: Darryl Keevil (WA)
International Light: Drew Price (Vic)
International Heavy: Mike Sully (WA)
Stock Light: John Pizarro (NSW)
Stock Heavy: Neil Andrew (WA)
Class Australia: Don McLean (NSW)
International Ladies: Marlene Dean (NSW)
Junior International: Greg Selwood (Vic)
Sub-Junior International: Paula Elstrek (Vic)

1980

18th Australian National Sprint Kart Championships
Werribee Shire International Kartway, Brooklyn, Victoria (April 5/6, 1980)

200cc Super: Alan Brown (SA)
100cc Box Stock McCulloch Light: Don McLean (NSW)
100c Box Stock McCulloch Heavy: Don McLean (NSW)
100cc International Light: Drew Price (Vic)
100cc International Heavy: Colin Moat (SA)
100cc Stock Senior: Robert Hunter (Vic)
100cc International Light Ladies: Denise Bright (SA)
100cc International Light Juniors: Greg Selwood (Vic)
100cc International Sub-Juniors: Winston Borg (Vic)

1979

17th Australian National Sprint Kart Championships
Rockhampton Kart Raceway, Rockhampton, Queensland (April 14/15, 1979)

200cc Super: Gordon Bennett (Qld)
100cc Box Stock McCulloch Light: Don McLean (NSW)
100cc Box Stock McCulloch Heavy: Don McLean (NSW)
100cc International Light: John Pizarro (NSW)
100cc Light Senior: John Pizarro (NSW)
100cc International Heavy: Ian Thornton (Qld)
100cc International Light Ladies: Patricia Bennett (Qld)
100cc International Light Juniors: Greg Selwood (Vic)
100cc International Sub-Juniors: Paul McNeil (Qld)

1978

16th Australian National Sprint Kart Championships
Burnie Speedway, Burnie, Tasmania (March 25/26, 1978)

200cc Super: Brian Hunter (Vic)
125cc Box Stock McCulloch: Gregory Brewer (Vic)
100cc International Heavy: Michael Sully (WA)
100cc International Light: John Pizarro (NSW)
100c Box Stock McCulloch Heavy: Bruce Laverick (NSW)
100cc Box Stock McCulloch Light: Paul Adrill (NSW)
100cc International Light Juniors: Jonathan Wiese (WA)
100cc International Light Sub-Juniors: Greg Selwood

1977

15th Australian National Sprint Kart Championships
Orange Kart Raceway, Orange, New South Wales (April 8 – 10, 1977)

200cc Super: John Pizarro (NSW)
125cc Box Stock McCulloch: Don Laverick (NSW)
International Heavy: Graham Heath (Qld)
International Light: Howard Heath (Qld)
100cc Box Stock McCulloch Heavy: Andrew Smyth (SA)
100cc Box Stock McCulloch Light: Robert Hunter (Vic)
100cc Box Stock McCuloch Ladies: Pat Peck (NSW)
100cc International Light Ladies: Patricia Bennett (Qld)
100cc Junior International: Scott Ranger (ACT)

1976

14th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Bolivar, SA (April 17/18, 1976)

200cc Super: Peter Ward (Vic)
135cc Super: Bruce Jolley (Vic)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc International Heavy: Drew Price (Vic)
100cc International Light: Robert Hunter (Vic)
100cc Box Stock McCulloch Heavy: Colin Moat (SA)
100cc Box Stock McCulloch Light: Ron Hutchinson (NSW)
100cc Super Ladies: Patricia Bennett (Qld)
100cc Box Stock McCulloch Ladies: Barbara Harmer (SA)
100cc Super Juniors: Brenton Dennis (SA)
100cc International Light Juniors: Dean Lindstrom (Vic)
100cc International Light Sub-Juniors: John Karavas (SA)

1975

13th Australian National Sprint Kart Championships
Cockburn Raceway, Henderson, Western Australia (March 29/30, 1975)

200cc Super: John Rea (Qld)
135cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super: John Pizarro (NSW)
Limited Heavy: Drew Price (Vic)
Limited Light: Howard Heath (Vic)
100cc Box Stock McCulloch: Bruce Jolly (Vic)
100cc Super Ladies: Marlene Dean (WA)
100cc Super Junior: Brenton Dennis (SA)
Sub-Juniors: Steven Brookes (WA)

1974

12th Australian National Sprint Kart Championships
Melbourne Kartway, Brooklyn, Victoria (April 13/14, 1974)

200cc Super: Peter Ward (Vic)
135cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super: Graham Heath (Qld)
Limited Heavy: Graham Heath (Qld)
Limited Light: Bill Wallace (Vic)
100cc Super Ladies: Barbara Sparkes (SA)
100cc Super Juniors: Bruce Lindstrom (Vic)

1973

11th Australian National Sprint Kart Championships
Golden Valley Raceway, Samford, Queensland (April 21/22, 1973)

200cc Super: Colin Hurst (NSW)
135cc Super: Peter Dell (NSW)
100cc Super: Graham Heath (Qld)
Limited Heavy: Howard Heath (NSW)
Limited Light: Graham Powles (Vic)
100cc Super Ladies: Patricia Bird (NSW)
100cc Super Junior: Greg Stumcke (Qld)
Limited Light Junior: Darryl Lowe (Qld)

1972

10th Australian National Sprint Kart Championships
Burnie Speedway, Burnie, Tasmania (April 1/2, 1972)

200cc Super: Colin Hurst (NSW)
130cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc Limited Heavy: Frank Bird (NSW)
100cc Limited Light: Drew Price (Vic)
100cc Super Ladies: Barbara Sparks (SA)
100cc Super Junior: Greg Jupp (Vic)

1971

9th Australian National Sprint Kart Championships
Londonderry, New South Wales

200cc Super: Peter Ward (Vic)
130cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc Division 1: Bill Smith (Vic)
100cc Division 2: Frank Bird (NSW)
100cc Ladies: Lesley Smith (Vic)

1970

8th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Bolivar, South Australia (March 28/29, 1970)

200cc Super: John Wood (Vic)
150cc Super: Mick Lukovich (SA)
125cc Super: Crawford Brown (SA)
100cc Super: Keith Bartlett (SA)
100cc Division 1: Terry Turner (NSW)
100cc Division 2: Ron Peter-Budge (Vic)
100cc Super Ladies: Lesley Smith (Vic)
100cc Division 2 Ladies: Barbara Harmer (SA)
100cc Juniors: Andrew Smyth (SA)

1969

7th Australian National Sprint Kart Championships
York, Western Australia

200cc Super: Brian Hunter (Vic)
150cc Super: R Northey (WA)
100cc Super: Bruce Jolley (Vic)
100cc Division 1: Robert Hunter (Vic)
100cc Division 2: Peter Ward (Vic)
100cc Ladies: Yvonne Alessi (NSW)
100cc Juniors: Ken Ditchfield (WA)

1968

6th Australian National Sprint Kart Championships
Seymour, Victoria

200cc Super: Peter Ward (Vic)
150cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super
100cc A Limited: Crawford Brown (SA)
200cc Ladies
100cc Ladies
100cc Juniors

1967

5th Australian National Sprint Kart Championships
Southside, Queensland

200cc Super: Rod Kretzschmar (NSW)
150cc Super: Ron Drost (NSW)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc A Limited: Adrian Coggins (NSW)
200cc Ladies: Carol Walker (Vic)
150cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
100cc Ladies:
100cc Juniors:

1966

4th Australian National Sprint Kart Championships
Archerfield, Tasmania (April 10/11, 1966)

200cc Mens: Peter Ward (Vic)
150cc Mens: Robert Hunter (Vic)
125cc Mens: Ray Cooper (Vic)
100cc Mens: Robert Hunter (Vic)
200cc Ladies: Carol Downs (Vic)
150cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
125cc Ladies: Pat Peck (NSW)
100cc Ladies: Carol Downs (Vic)

1965

3rd Australian National Sprint Kart Championships
Lithgow, NSW (April, 1965)

200cc Mens: Brian Hunter (Vic)
150cc Mens: Ron Drost (NSW)
125cc Mens: Rod Kretzschmar (NSW)
100cc Mens: Robert Hunter (Vic)
200cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
100cc Ladies: Carol Downs (Vic)
Juniors: Bruce Studdock
*Junior event held in Ballarat, May 1965

1964

2nd Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Bolivar, SA (March 30/31, 1964)

200cc Mens: Brian Hunter (Vic)
150cc Mens: Robert Hunter (Vic)
125cc Mens: Brian Hunter (Vic)
100cc Mens: Trevor Denton (SA)
200cc Ladies: Carol Downs (Vic)
150cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
125cc Ladies: Patricia Miller (SA)
Juniors: Ray Cooper (Vic)

1963

1st Australian National Sprint Kart Championships
Seymour, Victoria (November 16/17, 1963)

200cc Mens: Brian Hunter (Vic)
150cc Mens: Robert Hunter (Vic)
125cc Mens: Rod Kretzschmar (NSW)
100cc Mens: Robert Aitken (NSW)
200cc Ladies: Glennis Fox (Vic)
150cc Ladies: Carol Downs (Vic)
125cc Ladies: Elaine Kretzschmar (NSW)
100cc Ladies: Elaine Kretzschmar (NSW)
Juniors: Max Findlay (Vic)