Champions

Life Members

*Mr John Duckworth Mr William (Bill) MacGregor
Mr Ray Harrison Mr Don Singline
Dr Ray Phillips Mr Rob Edyvean
Mr Arthur Gore Mr Barry Campbell
*Mrs June Hodgetts *Mr Kevin Jenner
Mr Les Power Mr Harold Arnett
Mr Neil Osborn Mr David Clarke
*Mr Noel Hunter Mr Craig Denton
*Mr Doug Liddle Mr Gary Light
*Mr Frank Swann *Mr Brian Farley
Mr Peter Ward Mr Alf Capri
Mr Geoff Jacobs Mrs Maureen Capri
Mr Ken Mitchell Mrs Pam Arnett
Mr Max Laybutt Mr Mick Stott
Mr David Murray

*denotes deceased

(Click image to read about the AKA Hall of Fame Inductees)

2013

51st Australian National Sprint Kart Championships
Go-Kart Club of SA – Monarto Karting Complex, SA (March 29-31, 2013)

Junior National Light: Bryce Fullwood (NT)
Junior National Heavy: Jordan Boys (Vic)
Junior Clubman: Joshua Denton (SA)
Senior National: Jason Newman (NSW)
Clubman Light: Jake Coleman (NSW)
Clubman Heavy: David Sera (VIC)
Clubman Super Heavy: Paul Pittam (SA)
Leopard Light: David Sera (VIC)
Leopard Heavy: Kris Walton (QLD)

2013 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Ipswich (Qld), Bolivar (SA), Geelong (Vic), Eastern Creek (NSW) and Melbourne (Vic)

Pro Light (KF): Matthew Waters (NSW)
Pro Gearbox (KZ2): Joey Hanssen (Netherlands)
Pro Junior (KFJ): Liam McLellan (Vic)

2013 Australian Formula Rotax National Championships
Eastern Lions Kart Club – Hume International Raceway, Vic (August 31/September 1, 2013)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Michael Saller (NSW)
Junior Rotax: James Abela (NSW)

2012

50th Australian National Sprint Kart Championships
Darwin Karting Association – Hidden Valley Kart Track, NT (7/8 July 2012)

Junior National Light: Luke Marquis (SA)
Junior National Heavy: James Allen (WA)
Junior Clubman: Thomas Randle (Vic)
Senior National: James French (WA)
Clubman Light: Anthony Martin (WA)
Clubman Heavy: Matthew Wall (Vic)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (QLD)
Leopard Light: Pierce Lehane (NSW)
Leopard Heavy: Brendan Nelson (QLD)

2012 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Bolivar (SA), Newcastle (NSW), Ipswich (Qld), Eastern Creek (NSW) and Melbourne (Vic)

Pro Light (KF1): Adam Hughes (Vic)
Pro Gearbox (KZ2): Chris Hays (Qld)
Pro Junior (KF3): Cameron Hill (ACT)

2012 Australian Formula Rotax National Championships
Dubbo Kart Club – Lincoln County Raceway, NSW (1/2 September 2012)

Formula Rotax Light: Pierce Lehane (NSW)
Formula Rotax Heavy: Matthew Wall (Vic)
Junior Rotax: Thomas Randle (NSW)

2011

49th Australian National Sprint Kart Championships
Tiger Kart Club – Cockburn International Raceway, WA (22-14 April 2011)

Junior National Light: James Golding (Vic)
Junior National Heavy: Anton de Pasquale (Vic)
Junior Clubman: Jesse Elliott (WA)
Senior National Light: Nicholas Ellen (Vic)
Senior National Heavy: Matthew Waters (NSW)
Clubman Light: Cian Fothergill (Qld)
Clubman Heavy: Kip Foster (WA)
Clubman Super Heavy: Stuart Verco (WA)
Leopard Light: Cian Fothergill (Qld)
Leopard Heavy: Lee Mitchener (Vic)

2011 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Ipswich (Qld), Bolivar (SA), Melbourne (Vic), Newcastle (NSW) and Newcastle (NSW)

Pro Light (KF1): Jake Spencer (Vic)
Pro Gearbox (KZ2): Tyler Greenbury (Qld)
Pro Junior (KF3): Pierce Lehane (NSW)

2011 Australian Formula Rotax National Championships
Geelong Karting Club – Beckley Park Raceway, Vic (3/4 September 2011)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Troy Woolston (Vic)
Formula JMA: Joseph Mawson (NSW)

2010

48th Australian National Sprint Kart Championships
Eastern Lions Kart Club – Hume International Raceway, Vic (2-4 April 2010)

Junior National Light: Joseph Mawson (NSW)
Junior National Heavy: Jordan Nicolaou (Vic)
Junior Clubman: Joseph Mawson (NSW)
Senior National Light: Dale Beaton (Vic)
Senior National Heavy: Aaron Johnstone (Vic)
Clubman Light: James Sera (Vic)
Clubman Heavy: Shayne Piper (NSW)
Clubman Super Heavy: Josh Brooker (Vic)
Leopard Light: Dean Foster (Vic)
Leopard Heavy: Lee Mitchener (Vic)

2010 CIK Stars of Karting Series
Rounds held at Newcastle (NSW), Ipswich (Qld), Eastern Creek (NSW) and Melbourne (Vic)

Pro Light (KF1): Cian Fothergill (Qld)
Pro Gearbox (KZ2): Matthew Wall (Vic)
Pro Junior (KF3): Pierce Lehane (NSW)

2010 Australian Formula Rotax National Championships
Ipswich Kart Club – Ipswich Kart Raceway, Qld (4/5 September 2010)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Simon Meyer (NSW)
Formula JMA: Jonathan Venter (NSW)

2010 Australian Formula 100 National Championships
Geelong Kart Club – Beckley Park Raceway, Vic (23/24 October 2010)

Formula 100 Light: Adam Hughes (Vic)
Formula 100 Heavy: Remo Luciani (Vic)

2009

47th Australian National Sprint Kart Championships
Townsville Kart Club – Sun City Raceway, Qld (10-12 April 2009)

Junior National Light: Warren White Jnr (ACT)
Junior National Heavy: Darcey Kondopirakis (NSW)
Junior Clubman: Christopher Hays (Qld)
Senior National Light: Blake Sciberras (NSW)
Senior National Heavy: Marshall Watson (Qld)
Clubman Light: David Sera (Vic)
Clubman Heavy: Matthew Wall (Vic)
Clubman Super Heavy: Ryan Fulcher (Qld)
Leopard Light: Tyler Greenbury (Qld)
Leopard Heavy: Kel Treseder (Qld)

2009 Australian Formula Rotax National Championships
North Shore Kart Club – Eastern Creek, NSW (26/27 September 2009)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Matthew Wall (Vic)

2009 Australian Formula 100 National Championships
Go Kart Club of Victoria – TIMC Complex, Vic (30 October/1 November 2009)

Formula 100 Light: David Sera (Vic)
Formula 100 Heavy: Matthew Wall (Vic)

2008

46th Australian National Sprint Kart Championships
Launceston Kart Club – Archerville Kartway, TAS (21-23 March 2008)

Junior National Light: Tyler Greenbury (Qld)
Junior National Heavy: Garry Jacobson (VIC)
Junior Clubman: James Kovacic (NSW)
Senior National Light: Matthew Waters (NSW)
Senior National Heavy: Matthew Waters (NSW)
Clubman Light: Bart Price (Vic)
Clubman Heavy: Shayne Piper (NSW)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (Qld)
Leopard Light: James Sera (Vic)
Leopard Heavy: Justin Schneider (Vic)

2008 Australian Formula Rotax National Championships
Go-kart Club of Victoria – VACC Park, Vic(6/7 September 2008)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Kel Treseder (Qld)

2008 Australian Formula 100 National Championships
Geelong Kart Club – Beckley Park Raceway, Vic (15/16 November 2008)

Formula 100: Adam Hughes (VIC)

2007

45th Australian National Sprint Kart Championships
North Shore Kart Club – Eastern Creek International Karting Raceway (6-8 April 2007)

Junior National Light: Ben Jurczak (Qld)
Junior National Heavy: Blake Sciberris (NSW)
Junior Clubman : Mostert (Qld)
Senior National Light: Anthony Petrilli (NSW)
Senior National Heavy: Daniel Stein (NSW)
Clubman Light: James Sera (Vic)
Clubman Heavy: Troy Hunt (NSW)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (Qld)
Leopard Light: David Sera (Vic)
Leopard Heavy: Matt Greenbury (Qld)

2007 Australian Formula Rotax National Championships
Ipswich Kart Club – Ipswich Kart Raceway, Qld (1-2 September 2007)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: Kel Treseder (Qld)

2007 Australian Formula 100 National Championships
Geelong Kart Club – Beckley Park Raceway, Vic (3-4 August 2007)

Formula 100: Jason Burns (NSW)

2006

44th Australian National Sprint Kart Championships
Southern Go Kart Club – Bolivar Raceway, SA (14-16 April 2006)

Junior National Light: Chaz Mostert (Qld)
Junior National Heavy: Leigh Nicolaou (Vic)
Junior Clubman: Grant Smith (Vic)
Senior National Light: Adam Klunyk (Vic)
Senior National Heavy: Lloyd Bilick (WA)
Clubman Light: Mason Merritt (SA)
Clubman Heavy: Jason Hryniuk (NSW)
Clubman Super Heavy: Simpson (Qld)
Leopard Light: Matthew Wall (Vic)
Leopard Heavy: Rick Pringle (Vic)
Formula 100: Matthew Wall (Vic)

2006 Australian Formula Rotax & ReSa National Championships
Newcastle Kart Racing Club – Mt Sugarloaf Raceway, NSW (2-3 September 2006)

Formula Rotax Light: Hayden McBride (NSW)
Formula Rotax Heavy: William Yarwood (Qld)
ReSa Light: Jason Burns (NSW)
ReSa Heavy: Glenn Saunders (NSW)
Junior ReSa: Domenic Marciano (NSW)

2005

43rd Australian National Sprint Kart Championships
Tiger Kart Club – Wanneroo Raceway, WA (25-27 March 2005)

Junior National Light: Chaz Mostert (Qld)
Junior National Heavy: Adam Levi (WA)
Junior Clubman: Grant Smith (Vic)
Senior National Light: Simon Gwilliam (WA)
Senior National Heavy: Timothy Sweeney (Qld)
Clubman Light: Deepal Kandola (WA)
Clubman Heavy: Brad Fitch (WA)
Clubman Super Heavy: Dean Oven (NSW)
Formula Australia Light: Deepal Kandola (WA)
Formula Australia Heavy: Brad Fitch (WA)
Formula 100: Kristian Lindbom (NSW)

2005 Australian CIK Championship Series
Rounds held at Geelong (Vic), Eastern Creek (NSW), Ipswich (Qld), Bolivar (SA)

Junior Intercontinental A: Joshua Scott (NSW)
Intercontinental C: Bart Price (Vic)

2005 Australian Formula Rotax National Championships
Geelong Kart Club – Corio Karting Complex, Vic (3-4 September 2005)

Formula Rotax Light: David Sera (Vic)
Formula Rotax Heavy: William Yarwood (Qld)

2005 Australian ReSa National Championships
Port Macquarie Kart Racing Club – Pacific Park, NSW (10-11 December 2005)

ReSa Light: Jessica Golding (Qld)
ReSa Heavy: Glenn Saunders (NSW)
Junior ReSa: Damien Radosevic (NSW)

2005 Australian National Dirt Kart Championships
Forbes Kart Club – Daroobalgie Raceway, NSW (1-2 October 2005)

Junior National Light: Darryn Piper (NSW)
Junior National Heavy: Jon McCorkindale (NSW)
Senior National Light: Chris Preen (NSW)
Clubman Light: Simon Turner (NSW)
Clubman Heavy: Greg Turner (NSW)
Clubman Super Heavy: Mick McAuliffe (NSW)

2004

42nd Australian National Sprint Kart Championships
Hume International Raceway, Seymour, VIC

Junior National Light: Leigh Nicolaou (Vic)
Junior National Heavy: David Sera (Vic)
Junior Clubman: Kristian Lindbom (NSW)
Senior National Light: Chris Jeffrey
Senior National Heavy: Tim Blanchard (Vic)
Clubman Light: Paul Laskazeski (NSW)
Clubman Heavy: Kel Treseder (Qld)
Clubman Super Heavy: Scott Simpson (Qld)
Formula Australia Light: Cameron Thorpe (Vic)
Formula Australia Heavy: Brad Fitch (WA)
Formula 100: Matthew Wall (Vic)

2003

41st Australian National Sprint Kart Championships
Ipswich Kart Raceway, Ipswich, QLD

Junior National Light: David Sera (Vic)
Junior National Heavy: Tim Blanchard (Vic)
Junior Clubman: Ashley Walsh (Qld)
Junior Piston Port: Ashley Walsh (Qld)
Senior National Light: Phillip King (NSW)
Senior National Heavy: Jason Pringle (Vic)
Clubman Light: Jason Hryniuk (NSW)
Clubman Heavy: Troy Hunt (NSW)
Clubman Super Heavy: Brett Hobson (NSW)
Formula Australia Light: Matthew Wall (Vic)
Formula Australia Heavy: Brad Fitch (WA)
Formula 100: Barclay Holden (Qld)

2002

40th Australian National Sprint Kart Championships
Archerville Raceway, Launceston, TAS

Junior National Light: David Sera (VIC)
Junior National Heavy: Marcus Burford (Tas)
Junior Clubman: Shane Price (Vic)
Junior Piston Port: Andrew Thompson (NSW)
Senior National Light: Garry Joel (Tas)
Senior National Heavy: Duane West (Vic)
Clubman Light: Jason Hrynuik (NSW)
Clubman Heavy: William Yarwood (Qld)
Clubman Super Heavy: Steve Engel (NSW)
Formula Australia Light: Troy Woolsten (Vic)
Formula 100: Michael Patrizi (WA)

2001

39th Australian National Sprint Kart Championships
Mt Sugarloaf Raceway, Newcastle, NSW

Junior National Light: Anthony Contarino (Vic)
Junior National Heavy: James Love (Vic)
Junior Clubman: Shane Price (Vic)
Senior National Light: Kane Wiltshire (NSW)
Senior National Heavy : Adam Clark (NSW)
Clubman Light: Mark Winterbottom (NSW)
Clubman Heavy: William Yarwood (Qld)
Clubman Super Heavy: Carsten Tiedemann (NSW)
Formula Australia Light: Barclay Holden (Qld)
Formula Australia Heavy: William Yarwood (Qld)
Formula 100: Brendan May (NSW)

2000

38th Australian National Sprint Kart Championships
Mt Gambier Karting Club – Glenburnie Raceway, SA

Junior National Light: Ian Dyk (NSW)
Junior National Heavy: Blake Mills (WA)
Junior Clubman: Taz Douglas (Vic)
Junior Formula Yamaha: Brett Robinson (NSW)
Junior Piston Port: Ryal Harris (QLD)
Senior National Light: Craig Bertwistle (NSW)
Senior National Heavy: Brett Arnett (Vic)
Clubman Light: Steve Owen (Vic)
Formula Yamaha Light: Mark Winterbottom (Qld)
Clubman Heavy: Ben Savage (Vic)
Formula Yamaha Heavy: Kip Foster (WA)
Clubman Super Heavy: Anthony Higgs (SA)
Formula Yamaha Super Heavy: Anthony Higgs (SA)
Formula 100 Light: Neil McFadyen (NSW)
Formula 100 Heavy: Jason Stania (Vic)
Piston Port: Clinton Dive (NSW)

1999

37th Australian National Sprint Kart Championships
Eastern Goldfields Kart Club – Kalgoorlie, WA (April 1 – 4 1999)

Junior National Light: Daniel Elliot (WA)
Junior National Heavy: Matthew Cherry (WA)
Junior Clubman: Daniel Elliot (WA)
Junior Formula Yamaha: Daniel Elliot (WA)
Junior Piston Port: Daniel Elliot (WA)
Senior National Light: Trent Rogers (NSW)
Senior National Heavy: Darren Clee (SA)
Clubman Light: Bart Price (Vic)
Formula Yamaha Light: Mark Winterbottom (NSW)
Clubman Heavy: Kip Foster (WA)
Formula Yamaha Heavy: Kip Foster (WA)
Clubman Super Heavy: Anthony Higgs (SA)
Formula Yamaha Super Heavy: Jeff Cooper (NSW)
Formula 100 Light: Troy Hunt (NSW)
Formula 100 Heavy: Robert Mould (WA)
200c Super: Simon Wedd (WA)
Twin Clubman: Alan Waddingham (WA)

1999 Australian National Dirt Kart Championships
Forbes Kart Club – Daroobalgie Raceway, NSW (2-3 October 1999)

Junior National Light: Tom Williamson (NSW)
Junior National Heavy: Glenn Saville (NSW)
Senior National Light: Scott Connole (NSW)
Senior National Heavy: Ron Coleman (NSW)
Clubman Light: Richard Jaques (NSW)
Clubman Heavy: Jeff Redjeppi (SA)
Clubman Super Heavy: Peter Quinell (NSW)
Formula 100cc Light: Geoff Piekar (NSW)

1998

36th Australian National Sprint Kart Championships
Corio Karting Complex, Geelong, Victoria (April 10 – 12, 1998)

200cc Super: Simon Wedd (WA)
200cc Clubman: Paul Cooper (NSW)
Formula 100 Heavy: Malcolm Kilsby (SA)
Formula 100 Light: David Clark (WA)
Piston Port: Peter Temopoulos (Vic)
Clubman Super Heavy: Jason Stania (Vic)
Clubman Heavy: Matt Negus (WA)
Clubman Light: Troy Hunt (NSW)
Senior National Heavy: Jason Varley (NSW)
Senior National Light: Jason Varley (NSW)
Junior Piston Port: Jamie Carter (SA)
Junior Clubman: Neil McFadyen (NSW)
Junior National Heavy: Luke Harper (Vic)
Junior National Light: James Gurr (NSW)

1997

35th Australian National Sprint Kart Championships
Gladstone, Queensland (March 27 – 30, 1997)

200cc Super: Nick Agland (NSW)
200c Clubman: Matthew Roberts (SA)
100cc International: Nick Agland (NSW)
100cc Junior International: Bart Price (Vic)
100cc Reed Light: David Clark (WA)
100cc Reed Heavy: Malcolm Kilsby (SA)
Class Australia: Darren Suhle (Qld)
Clubman Light: Mark Winterbottom (NSW)
Clubman Heavy: Brad Sloan (Qld)
Clubman Super Heavy: Wayne Hodgson (NSW)
Junior National Light: Neil McFadyen (NSW)
Junior National Heavy: Adam Moore (Qld)
Senior National Light: Matthew Wall (Vic)
Senior National Heavy: Chris Slee (Qld)

1996

34th Australian National Sprint Kart Championships
Briant Park, Smithton, Tasmania (April 5 – 7, 1996)

200cc Super: Craig Jones (Tas)
200cc Clubman: Matthew Roberts (SA)
International: Jeromy Lohmann (Vic)
Reed Light: Steve Maher (Vic)
Reed Heavy: John McCleverty (Qld)
Class Australia: Jason Stockman (Qld)
Clubman Light: Darren Hossack (Vic)
Clubman Heavy: Nathan Fellows (Tas)
Clubman Super Heavy: Christopher Skinner (Vic)
Senior National Light: Jason Domaschenz (Vic)
Senior National Heavy: Tim Bowkett (Qld)
Junior International: Jesse Hancock (NSW)
Junior National Light: Mark Winterbottom (NSW)
Junior National Heavy: Ben George (Tas)

1995

33rd Australian National Sprint Kart Championships
Lincoln County Raceway, Dubbo, New South Wales (April 14 – 16, 1995)

200cc Super: Robert Grieve (Vic)
200cc Clubman: Matthew Roberts (SA)
International: Remo Luciani (Vic)
Reed Light: Jason Webster (Vic)
Reed Heavy: John McCleverty (Qld)
Class Australia: Peter Temopolous (Vic)
Clubman Light: Bradley Brown (Qld)
Clubman Heavy: Marcos Ambrose (Tas)
Clubman Super Heavy: Chris Skinner (Vic)
Senior National Light: Jason Domaschenz (Vic)
Senior National Heavy: Chris Slee (Qld)
Junior International: Adam Macrow (Vic)
Junior National Light: Mark Winterbottom (NSW)
Junior National Heavy: Mark Domaschenz (Vic)

1994

32nd Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Adelaide, South Australia (April 1 – 3, 1994)

200cc Super: Geoff Parker (Vic)
200cc Clubman: Peter Pauling (NSW)
International: Ben Horstman (NSW)
Reed Light: Darren Hossack (Vic)
Reed Heavy: John McLeverty (Qld)
Class Australia: Greg Ritter (Vic)
Clubman Light: Ben Savage (Vic)
Clubman Heavy: Paul Cooper (NSW)
Clubman Super Heavy: Phillip Morrison (SA)
Senior National Light: David Anderson (SA)
Senior National Heavy: Jarrod Hoffman (WA)
Junior International: Stephen Maher (Vic)
Junior National Light: Stewart Campbell (SA)
Junior National Heavy: Jamie Hurd (SA)

1993

31st Australian National Sprint Kart Championships
Wanneroo International Kartway, Western Australia (April 9 – 11, 1993)

200cc Super: John Pizarro (NSW)
200cc Clubman: Pater Pauling (NSW)
International: Remo Luciani (Vic)
Reed Light: Jeromy Lohman (Vic)
Reed Heavy: John McCleverty (Qld)
Class Australia: Luke Van Doorn (Qld)
Clubman Light: Jason Domaschenz (Vic)
Clubman Heavy: Phillip Morrison (SA)
Senior National Light: Andrew Carrig (Vic)
Senior National Heavy: Jarrod Hoffman (WA)
Junior International: Christopher Dell (NSW)
Junior National Light: Owen Ow (WA)
Junior National Heavy: Leon Tander (WA)

1992

30th Australian National Sprint Kart Championships
Corio Karting Complex, Geelong, Victoria (April 18 – 20, 1992)

200cc Super: Robert Grieve (Vic)
200cc Clubman: David Buschkuehl (Vic)
International: Remo Luciani (Vic)
Reed Light: Greg Smith (Vic)
Reed Heavy: Lonnie Rawlings (Qld)
Class Australia: Remo Luciani (Vic)
Clubman Light: Adam Clarke (NSW)
Clubman Heavy: Craig Denton (SA)
Senior National Light: Kenton Ferguson (Vic)
Senior National Heavy: Jason Stania (Vic)
Junior International: Ben Riley (NSW)
Junior National Light: Adam Macrow (Vic)
Junior National Heavy: Craig Domaschenz (Vic)

1991

29th Australian National Sprint Kart Championships
Willowbank Park, Ipswich, Queensland (March 29 – 31, 1991)

200cc Super: Kevin Weeks (SA)
International: Greg Selwood (Vic)
Reed Light: Greg Ritter (Vic)
Reed Heavy: Matthew Kay (SA)
Class Australia: Paul Morgan (Vic)
Clubman Light: Derek Auty (SA)
Clubman Heavy: Greg Hollier (Qld)
Senior National Light: David Harrington (Vic)
Senior National Heavy: Paul Bond (Qld)
Junior International: Craig Zerner (Qld)
Junior National Light: Scott Serer (Qld)
Junior National Heavy: Chris Nolan (Tas)

1990

28th Australian National Sprint Kart Championships
Archerville Raceway, Launceston, Tasmania (April 13 – 15, 1990)

200cc Super: Jeff Krebbekx (SA)
International: Graham Powles (Vic)
Reed: Greg Selwood (Vic)
Class Australia: Matthew Kay (SA)
Clubman Light: Ben Savage (Vic)
Clubman Heavy: Lonnie Rawlings (Qld)
Senior National Light: Jason Domaschenz (Vic)
Senior National Heavy: Robert Little (Tas)
Junior International: Darren McDonald (Vic)
Junior National Light: Chris Nolan (Tas)
Junior National Heavy: Paul Kendall (Vic)

1989

27th Australian National Sprint Kart Championships
Orange Raceway, Orange, New South Wales (March 24 – 26, 1989)

200cc Super: Craig Jones TAS
International Light: Greg Smith (Vic)
International Heavy: Ian Allen (NSW)
Reed: Jon Targett (NSW)
Class Australia: Scott Taylor (Vic)
Clubman Light: Andrew Walmsley (NSW)
Clubman Heavy: Stephen Boulden (NSW)
Senior National Light: Phillip Jones (Vic)
Senior National Heavy: Robert George (NSW)
Junior International: David Perri (NSW)
Junior National Light: Jason Holding (SA)
Junior National Heavy: Jason White (Tas)
Rookies: Robert Henderson (NSW)

1988

26th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Adelaide, South Australia (March 25 – 27, 1988)

200cc Super: Jeff Krebbekx (SA)
International Light: Russell Ingall (SA)
International Heavy: Mike Sully (WA)
Reed: Jim Courtney (NSW)
Class Australia: Gerry Brookes (Qld)
Clubman Light: Darrell Smith (NSW)
Clubman Heavy: Colin Moat (SA)
Senior National: Lonnie Rawlings (Qld)
Junior International: Paul McKinnon (NSW)
Junior National Light: Jason White (Tas)
Junior National Heavy: Jason White (Tas)
Rookies: Reif Corbett (SA)

1987

25th Australian National Sprint Kart Championships
Cockburn International Raceway, Henderson, Western Australia

200cc Super: John Karavas (SA)
International Light: John Pizarro (NSW)
International Heavy: Allan Brown (SA)
Reed: John Pizarro (NSW)
Class Australia: Clint Wood (WA)
Clubman Light: Darryl Tolmer (SA)
Clubman Heavy: Jon Coles (WA)
Senior National: Stuart Jones (Vic)
Junior International: Timothy Pauling (NSW)
Junior National: Greg Ritter (Vic)
Victa – Rookies: Shane MacDonald (Vic)

1986

24th Australian National Sprint Kart Championships
Corio Karting Complex, Geelong, Victoria (April 29/30, 1986)

200cc Super: Graham Hutchinson (Qld)
International Light: Jon Baxter (Qld)
International Heavy: Allan Brown (SA)
Reed: Russell Ingall (SA)
Class Australia: Anthony Bartolo (Vic)
Senior National: Adrian Keller (Vic)
Ladies International: Kristine Pizarro (NSW)
Junior International: Peter Robotham (Vic)
Junior National: Damion Schumacher (Vic)

1985

23rd Australian National Sprint Kart Championships
Greer Park Raceway, Toowoomba, Queensland (April 6/7, 1985)

200cc Super: Neil Pearson (Vic)
International Light: Russell Ingall (SA)
International Heavy: Russell Sims (Qld)
Reed: John Pizarro (NSW)
Class Australia: Russell Becker (NSW)
Junior International: Peter Robotham (Vic)
Junior National: Troy Gillespie (NSW)

1984

22nd Australian National Sprint Kart Championships
Burnie Speedway, Burnie, Tasmania (April 20 – 22, 1984)

200cc Super: Ross Priday (NSW)
International Light: Drew Price (Vic)
International Heavy: Russell Sims (Qld)
Stock Senior: Allan Brown (SA)
Class Australia: Russell Ingall (SA)
Senior National: Barry Campbell (Tas)
Junior International: Paula Esltrek (Vic)
Junior National: Paul Giddings (Vic)

1983

21st Australian National Sprint Kart Championships
Oran Park International Raceway, Narellan, New South Wales (April 2/3, 1983)

200cc Super: Geoff Jacobs TAS
International Light: John Pizarro (NSW)
International Heavy: Russell Sims (Qld)
Stock Senior: John Pizarro (NSW)
Class Australia: Russell Becker (NSW)
Senior National: Brian Pauling (NSW)
International Ladies: Kristine Pizarro (NSW)
Junior International: Robert Lange (Vic)
Sub-Juniors: Scott Taylor (Vic)

1982

20th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Adelaide, South Australia (April 10/11, 1982)

200cc Super: Allan Brown (SA)
100cc Box Stock McCulloch: Crawford Brown (SA)
International Light: Howard Heath (Qld)
International Heavy: Michael Sully (WA)
Stock: Peter Rodwell (SA)
Class Australia: Adrian Morgan (SA)
International Ladies: Patricia Bennett (Qld)
Junior International: Darren Price (Vic)
Sub-Juniors: Terri Sawyer (Vic)

1981

19th Australian National Sprint Kart Championships
Cockburn International Raceway, Cockburn, Western Australia (April 17 – 19, 1981)

200cc Super: Steve White (WA)
100cc Box Stock McCulloch: Darryl Keevil (WA)
International Light: Drew Price (Vic)
International Heavy: Mike Sully (WA)
Stock Light: John Pizarro (NSW)
Stock Heavy: Neil Andrew (WA)
Class Australia: Don McLean (NSW)
International Ladies: Marlene Dean (NSW)
Junior International: Greg Selwood (Vic)
Sub-Junior International: Paula Elstrek (Vic)

1980

18th Australian National Sprint Kart Championships
Werribee Shire International Kartway, Brooklyn, Victoria (April 5/6, 1980)

200cc Super: Alan Brown (SA)
100cc Box Stock McCulloch Light: Don McLean (NSW)
100c Box Stock McCulloch Heavy: Don McLean (NSW)
100cc International Light: Drew Price (Vic)
100cc International Heavy: Colin Moat (SA)
100cc Stock Senior: Robert Hunter (Vic)
100cc International Light Ladies: Denise Bright (SA)
100cc International Light Juniors: Greg Selwood (Vic)
100cc International Sub-Juniors: Winston Borg (Vic)

1979

17th Australian National Sprint Kart Championships
Rockhampton Kart Raceway, Rockhampton, Queensland (April 14/15, 1979)

200cc Super: Gordon Bennett (Qld)
100cc Box Stock McCulloch Light: Don McLean (NSW)
100cc Box Stock McCulloch Heavy: Don McLean (NSW)
100cc International Light: John Pizarro (NSW)
100cc Light Senior: John Pizarro (NSW)
100cc International Heavy: Ian Thornton (Qld)
100cc International Light Ladies: Patricia Bennett (Qld)
100cc International Light Juniors: Greg Selwood (Vic)
100cc International Sub-Juniors: Paul McNeil (Qld)

1978

16th Australian National Sprint Kart Championships
Burnie Speedway, Burnie, Tasmania (March 25/26, 1978)

200cc Super: Brian Hunter (Vic)
125cc Box Stock McCulloch: Gregory Brewer (Vic)
100cc International Heavy: Michael Sully (WA)
100cc International Light: John Pizarro (NSW)
100c Box Stock McCulloch Heavy: Bruce Laverick (NSW)
100cc Box Stock McCulloch Light: Paul Adrill (NSW)
100cc International Light Juniors: Jonathan Wiese (WA)
100cc International Light Sub-Juniors: Greg Selwood

1977

15th Australian National Sprint Kart Championships
Orange Kart Raceway, Orange, New South Wales (April 8 – 10, 1977)

200cc Super: John Pizarro (NSW)
125cc Box Stock McCulloch: Don Laverick (NSW)
International Heavy: Graham Heath (Qld)
International Light: Howard Heath (Qld)
100cc Box Stock McCulloch Heavy: Andrew Smyth (SA)
100cc Box Stock McCulloch Light: Robert Hunter (Vic)
100cc Box Stock McCuloch Ladies: Pat Peck (NSW)
100cc International Light Ladies: Patricia Bennett (Qld)
100cc Junior International: Scott Ranger (ACT)

1976

14th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Bolivar, SA (April 17/18, 1976)

200cc Super: Peter Ward (Vic)
135cc Super: Bruce Jolley (Vic)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc International Heavy: Drew Price (Vic)
100cc International Light: Robert Hunter (Vic)
100cc Box Stock McCulloch Heavy: Colin Moat (SA)
100cc Box Stock McCulloch Light: Ron Hutchinson (NSW)
100cc Super Ladies: Patricia Bennett (Qld)
100cc Box Stock McCulloch Ladies: Barbara Harmer (SA)
100cc Super Juniors: Brenton Dennis (SA)
100cc International Light Juniors: Dean Lindstrom (Vic)
100cc International Light Sub-Juniors: John Karavas (SA)

1975

13th Australian National Sprint Kart Championships
Cockburn Raceway, Henderson, Western Australia (March 29/30, 1975)

200cc Super: John Rea (Qld)
135cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super: John Pizarro (NSW)
Limited Heavy: Drew Price (Vic)
Limited Light: Howard Heath (Vic)
100cc Box Stock McCulloch: Bruce Jolly (Vic)
100cc Super Ladies: Marlene Dean (WA)
100cc Super Junior: Brenton Dennis (SA)
Sub-Juniors: Steven Brookes (WA)

1974

12th Australian National Sprint Kart Championships
Melbourne Kartway, Brooklyn, Victoria (April 13/14, 1974)

200cc Super: Peter Ward (Vic)
135cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super: Graham Heath (Qld)
Limited Heavy: Graham Heath (Qld)
Limited Light: Bill Wallace (Vic)
100cc Super Ladies: Barbara Sparkes (SA)
100cc Super Juniors: Bruce Lindstrom (Vic)

1973

11th Australian National Sprint Kart Championships
Golden Valley Raceway, Samford, Queensland (April 21/22, 1973)

200cc Super: Colin Hurst (NSW)
135cc Super: Peter Dell (NSW)
100cc Super: Graham Heath (Qld)
Limited Heavy: Howard Heath (NSW)
Limited Light: Graham Powles (Vic)
100cc Super Ladies: Patricia Bird (NSW)
100cc Super Junior: Greg Stumcke (Qld)
Limited Light Junior: Darryl Lowe (Qld)

1972

10th Australian National Sprint Kart Championships
Burnie Speedway, Burnie, Tasmania (April 1/2, 1972)

200cc Super: Colin Hurst (NSW)
130cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc Limited Heavy: Frank Bird (NSW)
100cc Limited Light: Drew Price (Vic)
100cc Super Ladies: Barbara Sparks (SA)
100cc Super Junior: Greg Jupp (Vic)

1971

9th Australian National Sprint Kart Championships
Londonderry, New South Wales

200cc Super: Peter Ward (Vic)
130cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc Division 1: Bill Smith (Vic)
100cc Division 2: Frank Bird (NSW)
100cc Ladies: Lesley Smith (Vic)

1970

8th Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Bolivar, South Australia (March 28/29, 1970)

200cc Super: John Wood (Vic)
150cc Super: Mick Lukovich (SA)
125cc Super: Crawford Brown (SA)
100cc Super: Keith Bartlett (SA)
100cc Division 1: Terry Turner (NSW)
100cc Division 2: Ron Peter-Budge (Vic)
100cc Super Ladies: Lesley Smith (Vic)
100cc Division 2 Ladies: Barbara Harmer (SA)
100cc Juniors: Andrew Smyth (SA)

1969

7th Australian National Sprint Kart Championships
York, Western Australia

200cc Super: Brian Hunter (Vic)
150cc Super: R Northey (WA)
100cc Super: Bruce Jolley (Vic)
100cc Division 1: Robert Hunter (Vic)
100cc Division 2: Peter Ward (Vic)
100cc Ladies: Yvonne Allessi (NSW)
100cc Juniors: Ken Ditchfield (WA)

1968

6th Australian National Sprint Kart Championships
Seymour, Victoria

200cc Super: Peter Ward (Vic)
150cc Super: Peter Ward (Vic)
100cc Super
100cc A Limited: Crawford Brown (SA)
200cc Ladies
100cc Ladies
100cc Juniors

1967

5th Australian National Sprint Kart Championships
Southside, Queensland

200cc Super: Rod Kretzschmar (NSW)
150cc Super: Ron Drost (NSW)
100cc Super: Robert Hunter (Vic)
100cc A Limited: Adrian Coggins (NSW)
200cc Ladies: Carol Walker (Vic)
150cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
100cc Ladies:
100cc Juniors:

1966

4th Australian National Sprint Kart Championships
Archerfield, Tasmania (April 10/11, 1966)

200cc Mens: Peter Ward (Vic)
150cc Mens: Robert Hunter (Vic)
125cc Mens: Ray Cooper (Vic)
100cc Mens: Robert Hunter (Vic)
200cc Ladies: Carol Downs (Vic)
150cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
125cc Ladies: Pat Peck (NSW)
100cc Ladies: Carol Downs (Vic)

1965

3rd Australian National Sprint Kart Championships
Lithgow, NSW (April, 1965)

200cc Mens: Brian Hunter (Vic)
150cc Mens: Ron Drost (NSW)
125cc Mens: Rod Kretzschmar (NSW)
100cc Mens: Robert Hunter (Vic)
200cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
100cc Ladies: Carol Downs (Vic)
Juniors: Bruce Studdock
*Junior event held in Ballarat, May 1965

1964

2nd Australian National Sprint Kart Championships
Bolivar Raceway, Bolivar, SA (March 30/31, 1964)

200cc Mens: Brian Hunter (Vic)
150cc Mens: Robert Hunter (Vic)
125cc Mens: Brian Hunter (Vic)
100cc Mens: Trevor Denton (SA)
200cc Ladies: Carol Downs (Vic)
150cc Ladies: Lesley Smith (Vic)
125cc Ladies: Patricia Miller (SA)
Juniors: Ray Cooper (Vic)

1963

1st Australian National Sprint Kart Championships
Seymour, Victoria (November 16/17, 1963)

200cc Mens: Brian Hunter (Vic)
150cc Mens: Robert Hunter (Vic)
125cc Mens: Rod Kretzschmar (NSW)
100cc Mens: Robert Aitken (NSW)
200cc Ladies: Glennis Fox (Vic)
150cc Ladies: Carol Downs (Vic)
125cc Ladies: Elaine Kretzschmar (NSW)
100cc Ladies: Elaine Kretzschmar (NSW)
Juniors: Max Findlay (Vic)